Remove this ad

misfit

Στα μπουσουλίσματα

#21 [url]

Nov 11 09 5:36 AM

Το να είσαι ομοφυλόφιλος (γυναίκα, άντρας) είναι τα πάντα και τίποτα. Είναι η ζωή μου, αλλά είμαι πρώτα άνθρωπος και έτσι θέλω να με βλέπουν όλοι.

Οι άνθρωποι φοβούνται οτιδήποτε διαφορετικό, οι περισσότεροι  φοβούνται από άγνοια, δεν γνωρίζουν ….   

Ένα βασικό θέμα είναι κατά πόσο ο καθένας μας από εμάς (με ομοερωτικό σεξουαλικό προσανατολισμό) έχει την δύναμη να δώσει την δική του μάχη για τα δικαιώματα του. Ξεκινώντας πρώτα από τους ανθρώπους που έχει δίπλα του (οικογένεια, φίλους κ.α ) αν μπορέσεις να κάνεις αυτούς τους ανθρώπους να σε  καταλάβουν και σε  στηρίξουν , πιστεύω ότι  τότε τα προβλήματα μας θα ήταν πολύ λιγότερα.

Quote    Reply   
Remove this ad

risko

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#22 [url]

Nov 11 09 10:08 AM

Σωστή σε βρίσκω. Όντως, οι μεγάλες νίκες ξεκινούν από τις δικές μας μικρές μάχες.

Ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο του Ευρωβαρομέτρου είναι πως μόλις το 17% των Ελλήνων δηλώνει πως γνωρίζει έναν ομοφυλόφιλο. Το ποσοστό αυτό είναι πολύ μικρό, μα πάρα πολύ μικρό. Σημαίνει πως ή το 17% μας αντιλήφτηκε δίπλα του ή πως το 17% από εμάς το λέει καθαρά!

ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ , ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΩ!!!

Quote    Reply   

misfit

Στα μπουσουλίσματα

#23 [url]

Nov 12 09 2:05 AM

Φανταζόμουν ότι το ποσοστό θα ήταν μικρό αλλά όχι τόσο μικρό  (17% ). Ποιοι έχουν την ευθύνη γιαυτό ? Εμείς, αν δεν αλλάξουμε τον τρόπο σκέψεις  μας,  δύσκολα θα μπορέσουμε να διεκδικήσουμε οτιδήποτε.      

Έτσι έχουν τα πράγματα, περιμένουμε να αλλάξει η νοοτροπία πολλών χρόνων χωρίς να κάνουμε το παραμικρό, χωρίς να ρισκάρουμε τίποτα.

Οι περισσότεροι  που δεν γνωρίζουν ομοφυλόφιλους έχουν τελείως λανθασμένη άποψη για την ομοφυλοφιλία. Αν δεν καθίσουμε να συζητήσουμε μαζί τους, να μας γνωρίσουν, δεν πρόκυπτε να αλλάξουν απόψεις.  Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι όλοι θα είναι θετικοί αλλά έστω και οι μισοί να αλλάξουν τον τρόπο που μας βλέπουν, έχουμε κερδίσει πάρα πολλά.  

Quote    Reply   

risko

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#24 [url]

Nov 12 09 10:44 AM

Αυτό το 17% τριγυρίζει από το πρωί στο μυαλό μου. Σημαίνει πως μόλις το 17% από εμάς το λέμε ανοικτά. Και έχεις δίκαιο. Αν δεν το πούμε εμείς ανοικτά, πώς θέλουμε ο κόσμος γύρω μας να αλλάξει τις στερεοτυπικές νοοτροπίες που έχει;

Quote    Reply   

roula

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#25 [url]

Nov 12 09 12:29 PM

Από την άλλη πλευρά, είναι κι εύκολο να το πουν - κυρίως οι νέοι άνθρωποι - ανοικτά, όταν ξέρουμε σε τι κοινωνία ζούμε;
Φαύλος κύκλος η υπόθεση!

Quote    Reply   

misfit

Στα μπουσουλίσματα

#26 [url]

Nov 12 09 3:54 PM

Αυτό ακριβώς Risko ……   Δεν ξέρω πως έχει μετρηθεί το συγκεκριμένο  ποσοστό και τι ακριβώς λέει η έρευνα που αναφέρεσαι αλλά αν κατάλαβα σωστά το 17% αναφέρεται στο σύνολο των Ελλήνων, άρα δεν έχει σχέση με το ποσοστό τον ομοφυλόφιλων που μιλάει ανοιχτά, αυτό κατάλαβα εγώ, αν κάνω λάθος διορθωσεμαι.   

Roula ….

Την κοινωνία την διαμορφώνουν οι άνθρωποι άρα μπορεί να αλλάξει.  Δεν είναι εύκολο ιδίως σε μικρές ηλικίες (17-18)  αλλά σε ηλικίες (25 και ανω) είναι διαφορετικά, τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη.

Από την άλλη τι είναι πιο εύκολο, να κρύβεσαι  ή να αντιμετωπίσεις μια ‘δύσκολη’ κατάσταση αλλά μετά θα είσαι πολύ πιο ελεύθερος ?

Και πάνω από όλα εντάξει με τον εαυτό σου…….

Αυτό είναι που πρέπει να σκεφτεί ο καθένας μας τι είναι διαθετημένος  να ρισκάρει  για να κερδίσει κάτι άλλο…..

Quote    Reply   

roula

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#27 [url]

Nov 12 09 11:51 PM

Μα και βέβαια είναι καλύτερο να είσαι ειλικρινής με τους άλλους παρά να ζεις μέσα στο ψέμα και την υποκρισία.
Όμως, το θέμα είναι να επιλέγεις την κατάλληλη στιγμή, την στιγμή που είσαι δυνατή/ος ή και ανεξάρτητη/ος.  Εκτός κι αν η οικογένειά σου μπορεί να δεχθεί τα πάντα. 
Συνήθως, στην εφηβεία οι άνθρωποι είναι εξαρτημένοι κοινωνικο-οικονομικά από την οικογένεια και ευάλωτοι ψυχοσυναισθηματικά.
Αν ένας άνθρωπος είναι σε νεαρή ηλικία, καλό είναι να σταθμίσει πολλούς και διαφορετικούς παράγοντες πριν την εξωτερίκευσή του.  Αν αντιλαμβάνεται ότι "δεν τον/ην παίρνει", προκειμένου να κακοποιηθεί ποικιλοτρόπως, ας την αναβάλλει.

Quote    Reply   

misfit

Στα μπουσουλίσματα

#28 [url]

Nov 13 09 3:36 AM

Συμφωνώ  roula , στις νεαρές ηλικίες είναι  πολύπλοκο το θέμα.   

Στις μεγαλύτερες τι γίνετε? Ας σκεφτεί ο καθένας από εμάς πόσους γνωστούς ή φίλους (άνω τον 25) έχει που φοβούνται ακόμη να μιλήσουν. Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.  

Αν δεν αλλάξουμε εμείς στον τρόπο που αντιμετωπίζουμε την ομοφυλοφιλία μας πως περιμένουμε να αλλάξει η κοινωνία.

Quote    Reply   

roula

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#29 [url]

Nov 13 09 9:42 AM

Μα και ο τρόπος που εμείς αντιμετωπίζουμε την ομοφυλοφιλία μας σχετίζεται με την κοινωνικοποίησή μας.  Αν έχεις μεγαλώσει μαθαίνοντας πως οτιδήποτε πέραν του ετερόφυλου αναπαραγωγικού σεξ αποτελεί ανωμαλία, είναι πολύ δύσκολο να ξεπεράσεις τον ίδιο σου τον εαυτό - πάνω απ' όλα - και να καταφέρεις να μιλήσεις στους άλλους.
Φαύλος κύκλος, όπως ξανάγραψα, αρκεί βέβαια μεγαλώνοντας κι ωριμάζοντας να μη μείνεις εγκλωβισμένη/ος σ' αυτόν γιατί έτσι καταλήγεις ψεύτης κι υποκριτής.

Quote    Reply   

kokkines

Παλιά καραβάνα

#30 [url]

Nov 13 09 10:11 AM

Υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται να το πουν, σταθμίζοντάς το και αδιαφορώντας για το κοινωνικό.
Από τις σχέσεις μου, ας πούμε, καμμία δεν είχε κάνει coming out! Τυχαίο; Δεν νομίζω. Οι ηλικίες τους, υπήρξαν από 22 έως 51! Μπορεί να μην γνωριζόμασταν μέσα στην ΟΛΚΕ, αλλά και πάλι είναι υπερβολικό...

(τις επηρέασα βέβαια angeldevil μερικές τώρα, είναι μαχόμενες ακτιβίστριες χιχιχι) 

Ιερό και μέκκα ...

Quote    Reply   
Remove this ad

risko

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#31 [url]

Nov 13 09 10:32 AM

Μωρέ καλά λένε πως τα κακά devil κορίτσια πάνε παντού, ενώ τα καλά angel ... πλέκουν πουαντερί στην αστροφεγγιά... grin

Παρατηρήσατε και κάτι άλλο; Ένα 64% από τα 1000 άτομα, που ρωτήθηκαν, πιστεύει πως γίνονται διακρίσεις. Δηλαδή, το υπόλοιπο 36% τί κάνει; Κοιμάται με τα τσαρούχια!

Είμαι μια monkey εγώ!

Quote    Reply   

siuil

Στα μπουσουλίσματα

#32 [url]

Nov 16 09 11:17 PM

Ετοιμαστείτε έρχεται το πρώτο. Το βρήκα εδώ: [url]
Welcome TO L.A. (Lesbian Activism)
Σήμερα,φίλες και φίλες,[image]θα έχουμε μια πρώτη επαφή με τον υπέροχο κόσμο της γνωστής Τρικαλινής ακτιβίστριας!
Είσαι λεσβία και είσαιπερήφανη γι'αυτό! Τι κάνεις όμως για να διασφαλίσεις και να προασπίσειςτα δικαιώματα και τα κεκτημένα,τα δικά σου αλλά και των ομοίων σου;
Μήπως εγγράφεσαι σε κάποιον ομοφυλοφιλικό σύλλογο και διοργανώνειςομιλίες,παρουσιάζοντας σε αυτές ρηξικέλευθες προτάσεις; Μήπως υψώνειςτο ανάστημά σου ενάντια σε όλα τα παλαιολιθικά μυαλά και τιςφονταμενταλιστικές απόψεις της νεοσυντηρητικής κοινωνίας μας; Μήπως,λέωμήπως,ενισχύεις οικονομικά διάφορους θεσμούς και φορείς,όπως οργανώσειςκατά του AIDS;
Όοοοχι,φίλες και φίλες μου!Αυτά τα έπραττε ο Harvey Milk πριναπό 30 χρόνια!Και στην τελική,τι κατάλαβε;Του φύτεψαν μια σφαίρα στοκεφάλι!
Σήμερα,μια σημαία στα χρώματα του ουρανίου τόξου ("Rainbow,μαλάκα,Rainbow!!") να κοσμεί το δωμάτιό σου και η αποστήθιση όλων των διαλόγων του L Word ("Shane,Shane,Shane!!!"),αρκούν για να σου δώσουν το "ελευθέρας" για την είσοδο στον κόσμο του ακτιβισμού!Εάν,δε,κόψεις και το μαλλί σου στο μήκος τριχώματος προβάτου κατά τουςκαλοκαιρινούς μήνες (μπεεεε!),ντύνεσαι με αντρικά ρούχα made inChina,ξημεροβραδιάζεσαι στα gay μαγαζιά και εκφράζεις τον διακαή σουπόθο να παραβρεθείς στο Pride,ε τότε...Μπάινουν σοβαρές πια βάσεις γιανα γίνεις ο θυλυκός Βαλλιανάτος! (Χωρίς τον Κούγια να καραδοκεί!)
Επίσης,η καλή η ακτιβίστρια περηφανεύεται δεξιά κι αριστερά για τιςγνωριμίες που έχει σε όλη την Ελλάδα (οι "κολλητοί" απ'το Facebook πουλέγαμε...) και κάνει με το νου της μπαϊράμι πως θα γίνει εξωτερικήσυνεργάτης-απεσταλμένη από τα Τρίκαλα για την Uncovered City,απλά καιμόνο επειδή η .. (εκδότρια της Uncovered City) την σκούντηξε να πάειστην άκρη την ώρα που πήγαινε τουαλέτα στο Noiz. (Και όλες ξέρουμε τιστριμωξοκωλίδι γίνεται τα σαββατόβραδα στο Noiz!Έτσι δενείναι,μελλοντικές μου ακτιβίστριες;)
Επίσης,κάθε ακτιβίστρια που σέβεται τον εαυτό της έχει βγειφωτογραφία,στην οποία κρατάει το σημαιάκι-rainbow που κοσμεί την μπάρατου Bigaroon και την έχει ανεβάσει στο Facebook!
Για την natural-born ακτιβίστρια,η βλαχιά και η γαϊδουροφωνάρα,είναιαπλά τα σημεία που θα κάνουν την διαφορά υπεροχής!Πώς θα καταλάβουν σεόλο το οικοδομικό τετράγωνο ότι είστε ακτιβίστριες,αν δεν πιάσει τα 180ντεσιμπέλ η φράση: "Όλοι βρίζουν τις λεσβίες!Γαμώ το κεφάλι τους!Κυρίωςοι άντρες!Δεν είναι όλες οι λεσβίες ίδιες!Είμαστε και εμείς που δεν"φαινόμαστε"!"
(Την φράση "Κρύψου και φώναζε",την γνωρίζεις,my dear?)
Αυτά τα εισαγωγικά για σήμερα!Αποστηθίστε τα και αρχίστε να ταεφαρμόζετε στην καθημερινότητά σας!Ήταν μερικές σοφές συμβουλές από τονμάστορα του είδους,το αγόρι που δεν κλαίει από τα Τρίκαλα...'Cause Trikalines do it better! ;-) αναδημοσίευση από το [url] Σχόλια δικά μου: Κρίμα για το gaypatras.gr που αναδημοσιεύει τέτοια απαυγάσματα της σύγχρονης λεσβιακής πέννας και όλα αυτά με πρόσχημα την ελευθερία του λόγου. Αλλά... είπαμε... ο κάθε πικραμένος βγαίνει και γράφει ό,τι θέλει. Εμείς ασκούμε κριτική στο όνομα αυτής της ρημάδας της ελευθερίας του λόγου, παρεκτός και αν πάμε σαν τον μακαρίτη τον Milk.
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!

-risko

Risko σου έχω απαντήσει για το άρθρο αυτό κ επίσημα. Υποχρέωσή μου να δίνω το βήμα σε όσες θέλουν να πουν την άποψή τους. Φυσικά ούτε εγώ συμφωνώ με αυτό και με πολλά άρθρα του συγκεκριμένου μέλους, γι αυτό και εδώ κ μέρες τα άρθρα της αποδημοσιεύτηκαν κ η ίδια δε θα αρθρογραφήσει ξανά, τουλάχιστον όχι στο LuvU.
Αυτό ήταν το 1ο κείμενό της και θέλησα να της δώσω μία ευκαιρία να γράψει τις σκέψεις της. Θεωρώ απαράδεκτο πως αναφέρθηκαν ονόματα (τα οποία άμεσα κ αφαίρεσα). Εγώ προσωπικά προσπάθησα να το δω με χιούμορ.
Πολύ αργότερα έμαθα πως ήταν έναν άρθρο περί.. "προσωπικών", κάτι που δε μου άρεσε και σε συνδιασμό με άλλα άρθρα που έβγαζαν έναν απίστευτο κομπλεξικισμο, έκανα το Delete.
Βέβαια, κακώς εξηγούμαι αλλά θεωρώ πως πρέπει να γνωρίζετε το τι και το πώς μιας και θέλετε να "κράξετε" δημόσια :)

Όσο για τα nicknames και την ανωνυμία απάντηση από εμένα έλαβες με όνομα & επίθετο. :)

Quote    Reply   

roula

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#33 [url]

Nov 17 09 12:01 AM

Ο στόχος στις περιπτώσεις αυτές δεν ήταν να θιγούν ιστότοποι και μπλογκ φίλων αλλά συγκεκριμένα άρθρα που έβαλλαν κατά των γκέι ακτιβιστών κι ακτιβιστριών.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έπρεπε καν να είχαν ανέβει εδώ.  Στις περιπτώσεις αυτές δεν είναι απαραίτητο ούτε να κράζουμε δημόσια ούτε να δίνουμε βήμα σε άτομα κομπλεξαρισμένα.  Απομόνωση κι αδιαφορία μέχρι να καταλάβουν τα συγκεκριμένα άτομα ότι πρέπει να κοιτάνε την δουλειά τους ή να προσέχουν τι γράφουν και πως το γράφουν ή έστω ν' αφήσουν τους γκέι ακτιβιστές να κάνουν την δουλειά τους καθώς τα ίδια δεν ενδιαφέρονται ν' ασχοληθούν με κανέναν ακτιβισμό.
Εγώ θα έλεγα το εξής.  Ας κοιτάξει η καθεμία από μας τι έχει να κάνει και να προσφέρει στο κίνημα ή έστω στους δικούς της ανθρώπους (αν δεν νοιάζεται για ακτιβισμό) κι ας αφήσουμε κατά μέρος τις ανούσιες μπουρδολογίες ατόμων που ασχολούνται συστηματικά και κομπλεξαρισμένα με τις ζωές των άλλων.
Υπάρχουν πολύ σοβαρά θέματα και προβλήματα όσον αφορά τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων και σ' αυτά θα πρέπει να επικεντρωθούμε, αν θέλουμε να δούμε καμιά άσπρη μέρα...

Quote    Reply   

kokkines

Παλιά καραβάνα

#34 [url]

Nov 17 09 10:46 AM

Εμάς μας αρέσει να κράζουμε δημόσια (και ιδιωτικά), ότι μας ξενίζει και απωθεί, όταν έχουμε κέφια, όταν υποτιμούν ανθρώπους κι όταν δεν υπάρχει φιλότιμο.
Πειράζει;

Ιερό και μέκκα ...

Quote    Reply   

risko

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#35 [url]

Nov 17 09 11:49 PM

Risko σου έχω απαντήσει για το άρθρο αυτό κ επίσημα. Υποχρέωσή μου να δίνω το βήμα σε όσες θέλουν να πουν την άποψή τους. Φυσικά ούτε εγώ συμφωνώ με αυτό και με πολλά άρθρα του συγκεκριμένου μέλους, γι αυτό και εδώ κ μέρες τα άρθρα της αποδημοσιεύτηκαν κ η ίδια δε θα αρθρογραφήσει ξανά, τουλάχιστον όχι στο LuvU.Αυτό ήταν το 1ο κείμενό της και θέλησα να της δώσω μία ευκαιρία να γράψει τις σκέψεις της. Θεωρώ απαράδεκτο πως αναφέρθηκαν ονόματα (τα οποία άμεσα κ αφαίρεσα). Εγώ προσωπικά προσπάθησα να το δω με χιούμορ.Πολύ αργότερα έμαθα πως ήταν έναν άρθρο περί.. "προσωπικών", κάτι που δε μου άρεσε και σε συνδιασμό με άλλα άρθρα που έβγαζαν έναν απίστευτο κομπλεξικισμο, έκανα το Delete.Βέβαια, κακώς εξηγούμαι αλλά θεωρώ πως πρέπει να γνωρίζετε το τι και το πώς μιας και θέλετε να "κράξετε" δημόσια :)Όσο για τα nicknames και την ανωνυμία απάντηση από εμένα έλαβες με όνομα & επίθετο. :)

-siuil

Να τα πάρουμε ένα - ένα για να μην χαθούμε:

Σου διαμαρτυρήθηκα προσωπικά όταν πήρα είδηση το συγκεκριμένο κείμενο και η απάντηση που πήρα ήταν πως υπάρχει ελευθερία του λόγου και ο καθένας μπορεί να εκφράζει την γνώμη του. ΟΚ μέχρι εδώ και είδες πως δεν το συνέχισα γιατί κατάλαβα πως αυτό το είδος ελευθερίας λόγου έχεις στο μυαλό σου. Βέβαια, με τα ίδια μέτρα και σταθμά να δικαιολογήσουμε τον κάθε ρασοφόρο χριστιανοταλιμπάν που βγαίνει και μας χαρακτηρίζει σαν ψυχοπαθολογικές καταστάσεις, τον κάθε φασίστα που θέλει να μας μαντρώσει σε στρατόπεδο συγκέντρωσης ή το φτηνό χιούμορ που κάνει ο κάθε δημοσιογραφίσκος σε βάρος μας κλπ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί θέλω να πω με όλα αυτά.

Παράλληλα, θίξαμε και ένα άλλο κείμενο, το οποίο υπήρχε σε μπλογκ φίλου που τα έχωνε γενικά και αόριστα στους ακτιβιστές. Και σε αυτόν διαμαρτυρήθηκα, για να μην νομίζεις πως τα έβαλα μόνο μαζί σου. Οπότε είχαμε δύο "υπόλογα" κείμενα τα οποία σχολιάσαμε με βάση την ελευθερία του λόγου. Δεν έχεις παρά να διαβάσεις από την αρχή το όλο thread για να καταλάβεις τα πλαίσια μέσα στα οποία κινηθήκαμε.

Αλλά φαίνεται πως αυτή η ριμάδα η ελευθερία του λόγου ισχύει για όλες και όλους τους άλλους, που εκμεταλλευόμενες/νοι την ανωνυμία ενός nickname, βγαίνουν και γράφουν ή λένε τα χίλια μύρια ανυπόστατα και όχι για τους ίδιους τους ακτιβιστές που είναι υποχρεωμένοι να τα ακούνε κι από πάνω όταν αντιδρούν. Τα τελευταία, δε, χρόνια έχει γίνει της μόδας να κατηγορούμε τις ΛΟΑΤ ΜΚΟ οργανώσεις πως τα παίρνουν ή μασάνε κονδύλια και τους ακτιβιστές πως χρησιμοποιούν τον ακτιβισμό για βιοποριστικούς λόγους και για να στήσουν επιχειρήσεις, χωρίς να υπάρχει αποδεικτικό στοιχείο πάνω στο οποίο να στηρίζονται οι κατηγορίες αυτές. Συν τοις άλλοις έχουν αρκετές φορές φωτογραφηθεί τοιουτοτρόπως ακτιβίστριες και ακτιβιστές ή έχουν στηθεί στα τρία μέτρα όταν αντέδρασαν. Ελπίζω και εδώ να καταλαβαίνεις τί στηλιτεύω, όπως ελπίζω να καταλαβαίνεις πως οι ακτιβιστές δεν μπορούν να τελούν υπό την ομηρία του κάθε πικραμένου nickname και κάπου πρέπει να τελειώνει η ασυλία που παρέχει το nickname στον κάθε πικραμένο που λασπολογεί.

Πραγματικά προσπαθώ να τα δω όλα αυτά με χιούμορ και ανεκτικότητα, όμως υπάρχουν φορές που με έχουν εγκαταλείψει χιούμορ, ανεκτικότητα και το γερό μου στομάχι. Το επιμύθιο από όλη αυτή την κατάσταση είναι:

1) Η κοπελιά από τα Τρίκαλα μου έγινε συμπαθής γιατί και το coming out της κάνει στα πάτρια εδάφη και μια χαρά visibility προσφέρει. Αυτά μπορεί να κάνει η κοπελιά και αυτά κάνει.
2) Αν κάνεις ακτιβισμό μέσα από οργανώσεις, διαμαρτυρίες, πικετοφορίες, πορείες κλπ, κινδυνεύεις να πας σαν τον Χάρβεϊ Μιλκ με μια σφαίρα στο κεφάλι.Τα πραγματικά γεγονότα του χαμού του συγκεκριμένου ακτιβιστή υπάρχουν καταγεγραμμένα σε διάφορες ιστοσελίδες στο διαδίκτυο και αναφέρονται στην ταινία "Milk".

Πέραν τούτων, δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Ειρήνη Πετροπούλου

Quote    Reply   

risko

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#36 [url]

Nov 25 09 9:14 PM

Τι μπορείς ν' ανακαλύψεις σερφάροντας...

Η μουχλιασμένη συντηρητική ομοιομορφία του ελληνικού gay κινήματος

Φέτος ήταν η τέταρτη χρονιά που πήγα στο Gay Pride της Αθήνας . Γι'άλλη μια φορά , πέρασαμε καλά , συναντήσαμε φίλους, είδαμε ωραία αγόρια, γελάσαμε, φλερτάραμε. Και κάπου εδώ τελειώνουν και τα θετικά του Gay Pride.

Δυστυχώς, πίσω από τον επιφανειακό ριζοσπαστισμό και την ελευθεριακή ατμόσφαιρα της εκδήλωσης , στα συνθήματα και στα αιτήματα ήταν διάχυτος γι' άλλη μια φορά o μουχλιασμένος συντηρητισμός και πατερναλισμός του ελληνικού (και όχι μόνο, για να είμαστε δίκαιοι) gay κινήματος .Έχουμε γράψει και παλαιότερα σε αυτό το μπλογκ, πως το gay κίνημα, τα τελευταία χρόνια, αντί να προσπαθεί να κάνει πράξη το σύνθημα "Έξω το κράτος από τα κρεβάτια μας" και να ζητάει ίσα δικαιώματα για όλους τους πολίτες , ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού, βλέπει πια το κράτος σαν "πατερούλη" που θα παραχωρήσει σε μας τους ομοφυλόφιλους ειδικά δικαιώματα (νόμοι εναντίον των διακρίσεων, νόμοι εναντίον των "εγκλημάτων μίσους") και θα λογοκρίνει όποιον τολμήσει να εκφράσει "ομοφοβικές" απόψεις . (Ανατριχιαστικό το σύνθημα "Hate Speech=Hate Crime" που είδα στο Pride και ανοίγει το δρόμο για τη χειρότερη λογοκρισία!). Αυτή η ατζέντα προσβάλει , πρώτους απ'όλους, εμάς τους ίδιους τους gay , αφού δεν μας αντιμετωπίζει σαν ισότιμους πολίτες αυτής της χώρας αλλά σαν ανήλικους, που έχουμε ανάγκη ειδικής προστασίας. Και βέβαια, ο μόνος που θα ωφεληθεί από αυτές τις προτάσεις, θα είναι το κράτος ,που θα επεκτείνει ακόμη περισσότερο την εξουσία του.

Το άλλο μεγάλο πρόβλημα με τις ελληνικές οργανώσεις για τα gay δικαιώματα είναι ο τρόπος που χρηματοδοτούνται. Με το φτωχό μυαλό μου πίστευα πως η λεγόμενη "κοινωνία των πολιτών" (μέρος της οποίας είναι και ο gay ακτιβισμός) είναι , ή πρέπει να είναι, ανεξάρτητη από το κράτος και πως οι "Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις" λέγονται έτσι ακριβώς επειδή δεν είναι...κυβερνητικές . Στην πραγματικότητα βέβαια τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά! Οι περισσότερες ελληνικές "Μ.Κ.Ο." είναι κρατικοδίαιτες . Με αυτό τον τρόπο, απλά αναπαράγουν μια αναιμική , δήθεν "κοινωνία των πολιτών" που συναντάμε διαχρονικά στην Ελλάδα, η οποία δεν μπορεί να δραστηριοποιηθεί μόνη της, αλλά χρειάζεται πάντα την αρωγή του κράτους. Αυτή την πεπατημένη φαίνεται να ακολουθεί και το ελληνικό gay κίνημα. Το "Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι" (το οποίο θεωρεί πως τα ατομικά δικαίωματα προστατεύονται με τη λογοκρισία των απόψεων που δεν μας αρέσουν) αφού έκανε την καλύτερη διαφήμιση στο βιβλίο του Πλεύρη με τη μήνυση που κατέθεσε εναντίον του , αποφάσισε πως ήρθε η ώρα να "σώσει" και τους ομοφυλόφιλους αυτής της χώρας. Όπως παραδέχονται και οι ίδιοι χρηματοδοτούνται από προγράμματα του Υπουργείου Εξωτερικών, του Υπουργείου Απασχόλησης, της Γενικής Γραμματείας Νεας Γενιάς κα (Δε θα σταθώ στις κατηγορίες πως το "Παρατηρητήριο" χρηματοδοτείται από τον Τζορτζ Σόρος. Μακάρι να έβαζε ο Σόρος τα λεφτά του παρά να αναγκαζόμαστε εμείς οι Έλληνες φορολογούμενοι να πληρώνουμε τον ακτιβισμό του ΕΠΣΕ). Άλλα σωματεία δεν αναφέρουν τίποτε στις ιστοσελίδες τους για τον τρόπο χρηματοδότησης τους . Να υποθέσω πως και αυτά τα σωματεία , όπως άλλωστε και οι περισσότερες κατ'ευφημισμόν "Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις" στην Ελλάδα, λαμβάνουν κρατική χρηματοδότηση ; (αν όχι, τους παρακαλώ να με διορθώσουν) . Από τη στιγμή όμως που λειτουργούν με κρατική χρηματοδότηση, θα μου επιτρέψουν να διατηρήσω πολλές αμφιβολίες για την ανεξαρτησία τους (τί σοϊ ακτιβισμός είναι αυτός που γίνεται με κρατικό χρήμα;) και να μην τους θεωρώ μέρος της κοινωνίας των πολιτών παρά μόνο παραμάγαζα του κράτους, των κομμάτων και των πολιτικών. Και βέβαια , όπως κάθε φορά που εμπλέκεται κρατικό χρήμα, ειδικά στην Ελλάδα, γεννιούνται ερωτήματα για διαφθορά (διαβάστε για τη "λαμπρή" περίπτωση του ελληνικού τμήματος της "ACT UP" )

Υποτίθεται βέβαια πως υπάρχουν και οι διαφωνούντες. Οι διάφορες queer ομάδες και blogs ( με πολλές συμπάθειες στην ομάδα που εκδίδει το 10%) υποτίθεται πως πάνε να εκφράσουν κάτι διαφορετικό, ριζοσπαστικό και ενάντια στο σύστημα. Όμως και αυτοί υποστηρίζουν την ατζέντα των "ειδικών" δικαιώματων , ενώ με συνθήματα όπως το "προσωπικό είναι πολιτικό" και δεν "υπάρχει σεξ χωρίς ιδεολογία" νομιμοποιούν μια ακόμη πιο ακραία επέμβαση της κρατικής εξουσίας , στην οποία υποτίθεται πως αντιτίθενται, στην ιδιωτική σφαίρα!

Και τέλος, υπάρχουν και κάποιοι bloggers που τελευταία στρέφονται εναντίον του mainstream gay κινήματος (δείτε χαρακτηριστικά εδώ και εδώ ). Ομολογώ πως μου είναι δύσκολο να καταλάβω τους λόγους της διαφωνίας. Και οι δύο συγκεκριμένοι bloggers υιοθετούν την ίδια ακριβώς ιδεολογική ατζέντα με τις οργανώσεις που κατηγορούν. Παρά τις καλές προθέσεις που μπορεί να έχουν οι συγκεκριμένοι ιστολόγοι, μοιάζουν να μη θέλουν να καταλάβουν, πως αυτή η ατζέντα των "ειδικών" δικαιωμάτων θα ωφελήσει, εκτός από το κράτος, μόνο τους gay επαγγελματίες συνδικαλιστές που τώρα καταγγέλλουν. Οι ομοφυλόφιλοι θα είναι συνέχεια εξαρτημένοι από τους gay "πατερούληδες" , που ή θα στελεχώσουν όλες αυτές τις νέες κρατικές υπηρεσίες, γενικές γραμματείες, ανεξάρτητες Αρχές που θα ιδρυθούν για να εφαρμοστούν οι νέοι νόμοι, ή θα έχουν το ρόλο του μεσολαβητή με την κρατική γραφειοκρατία . Με ομοφυλόφιλους, που στέκονται μόνοι τους στα πόδια τους, και δεν έχουν ανάγκη ειδικούς νόμους , όλοι αυτοί οι τύποι δεν θα μπορούν να δικαιολογήσουν την υπαρξή τους!

Σήμερα το gay κίνημα στην Ελλάδα δεν εκφράζει τίποτε ριζοσπαστικό και πραγματικά προοδευτικό. Αντίθετα , αναπαράγει όλες τις παθογένειες του μεταπολιτευτικού κρατισμού. Οι προτάσεις του δεν σημαίνουν τίποτε άλλο παρά ακόμη μεγαλύτερο κράτος, περισσότερη γραφειοκρατία και μια νέα "προοδευτική" λογοκρισία που θα αντικαταστήσει τη παλιά λογοκρισία "ελληνοχριστιανικού" τύπου.

http://folkefiende.blogspot.com/2009_06_01_archive.html

Quote    Reply   

roula

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#37 [url]

Nov 26 09 1:15 AM

Προφανώς, ο μπλόγκερ αυτός ανήκει στον αναρχικό χώρο.
Όμως, τι σημαίνει "ειδικά δικαιώματα", όπως το θέτει;  Η θεσμική κατοχύρωση των ομοερωτικών σχέσεων μπορεί να οριστεί ως "ειδικό δικαίωμα" και γιατί;  Μήπως ξεχνάμε ότι το δικαίωμα αυτό θεωρείται αυτονόητο από τα ετερόφυλα ζευγάρια;  Μήπως ξεχνάμε ότι όλος ο δυτικός κόσμος και όχι μόνο, το έχει κατοχυρώσει και για τα ομόφυλα ζευγάρια;
Γιατί θα πρέπει οι ομοφυλόφιλοι και οι λεσβίες της χώρας μας να είναι στο κοινωνικό περιθώριο;  Γιατί αυτό συνεπάγεται η έλλειψη θεσμικής κατοχύρωσης των δικαιωμάτων μας σε μια έννομη κοινωνία.
Αν οι αναρχικοί ομοφυλόφιλοι θέλουν να μείνουν μια ζωή στο περιθώριο, ας μείνουν.  Όμως, ας αφήσουν κι εμάς που δεν το επιθυμούμε αυτό να συνεχίσουμε τους αγώνες μας για την θεσμική κατοχύρωση των δικαιωμάτων μας και για την αναβάθμιση της θέσης μας στην ελληνική κοινωνία.  Για μια καλύτερη ποιότητα ζωής, με άλλα λόγια.
Αυτή την στιγμή, δεν συμμετέχω σε καμιά γκέι οργάνωση και δεν θα μπω στη διαδικασία να κρίνω και να επικρίνω.  Άλλωστε, όταν θέλω κάτι, το διεκδικώ ως ενεργή πολίτισσα, όπως για το θέμα της θεσμικής κατοχύρωσης των ομοερωτικών σχέσεων.
Όσο για το ΕΠΣΕ, δεν είναι η οργάνωση που με εκφράζει και δεν θα το εμπιστευόμουν ποτέ.
Για την Act Up δεν παίρνω θέση.  Άλλωστε η υπόθεση βρίσκεται στα δικαστήρια.
Όμως, και οι δυο αυτές οργανώσεις είναι γενικότερα οργανώσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων κι όχι αποκλειστικά γκέι οργανώσεις.

Quote    Reply   

risko

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#38 [url]

Nov 26 09 2:47 AM

Ο όρος "ειδικά δικαιώματα" είναι φτιαχτός και αμερικανόφερτος. Χρησιμοποιείτε, δε, πάρα πολύ από τους συντηρητικούς χριστιανοταλιμάν κύκλους για να αντικρούσουν την οποιαδήποτε επιχειρηματολογία για κατοχύρωση ίσων δικαιωμάτων των ομόφυλων ζευγαριών (δηλαδή, γάμος ή σύμφωνο συμβίωσης).

Κακώς, κατά την γνώμη μου χρησιμοποιείται από τον συγκεκριμένο μπλόγκερ. Έτσι δείχνει έλλειψη ευαισθησία και ενημέρωσης. Δεν υπάρχουν ειδικά δικαιώματα. Υπάρχουν ανθρώπινα δικαιώματα.

Στην παρούσα περίπτωση είναι πολύ πιο λογικό από όλες τις απόψεις να μιλάμε για ανθρώπινα και όχι ειδικά δικαιώματα. Χρησιμοποιώντας, επιπροσθέτως, τον όρο "ειδικά δικαιώματα" είναι σαν να υποτιμάμε τα ΛΟΑΤ αιτήματα.

Είναι αδιανόητο το οικογενειακό δίκαιο να προσφέρει απλόχερα παροχές και εξυπηρετήσεις στον ετερόφυλο κόσμο με το αιτιολογικό πως θα κάνει οικογένεια και θα γεννοβολήσει παιδιά, ενώ όταν ζητηθεί επέκταση του στα ομόφυλα ζευγάρια να μιλάμε για "ειδικά δικαιώματα".

Στην παρούσα περίπτωση, ποιος έχει ειδικά δικαιώματα και ποιος στερείται ανθρωπίνων δικαιωμάτων;

Η ίδια μας η ζωή δίδει και την σαφή απάντηση.

Quote    Reply   

risko

Τίποτα δεν πέφτει κάτω

#39 [url]

Dec 27 09 12:57 PM

Για να αποφύγουμε από εδώ και στο εξής τις διάφορες άστοχες παρεξηγήσεις σε ότι αφορά τα πνευματικά δικαιώματα και επειδή προέκυψε ένα αρκετά άστοχο θέμα με κάποια κείμενα που ανεβάσαμε, αναφέρω τα εξής:

1) Τα κείμενα μαζί με τα σχόλια έχουν αφαιρεθεί αφού μας το ζήτησε ο συγγραφέας. Σεβόμαστε την επιθυμία του.

2) Το μπλογκ (http://homogr.blogspot.com/) από το οποίο ανεβάσαμε τα κείμενα δεν αναφέρει πουθενά ρητά ή μη τίποτα το απαγορευτικό περί μη δημοσίευσης, αναδημοσίευσης κλπ. (τουλάχιστον, μέχρι αυτή την στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα, δεν αναφέρεται το παραμικρό). Επομένως, είναι λογικό να μπορούμε να αναδημοσιεύσουμε το ο,τιδήποτε, καθώς και να το σχολιάσουμε όπως μας αρέσει.

3) Σε κάθε αναδημοσίευση φροντίζουμε να υπάρχει και το λινκ ώστε να ακολουθούμε την σχετική νομοθεσία περί αναδημοσιεύσεων, πνευματικών δικαιωμάτων κλπ. Για όσες και όσους δεν έχουν δώσει την δέουσα προσοχή, όταν γίνεται copy&paste από μπλογκ, ο τίτλος του άρθρου λειτουργεί και σαν λινκ. Άρα, ουδέποτε και σε καμία περίπτωση δεν έγινε η παραμικρή παρατυπία.

4) Για οποιαδήποτε απορία περί του τί ορίζει ο νόμος για τις διαδικτυακές αναδημοσιεύσεις, να ανατρέξετε στο μπλογκ του φίλτατου e-lawyer.

5) Για οποιαδήποτε άλλη εξήγηση, επεξήγηση και ερμηνεία να έρχεστε απ' ευθείας σε επαφή μαζί μου.

Ευχαριστώ

Quote    Reply   

sylvana

Στα μπουσουλίσματα

#40 [url]

Mar 17 10 11:00 AM

Σημαίνει πως στα μάτια των άλλων είμαι κάτι άλλο (όχι άνθρωπος).
Όμως για μένα σημαίνει όλα όσα νιώθω για την σύντροφό μου ,αν και θεωρώ πως είναι
βλακεία η ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ μας από το κοινωνικό σύνολο.
Ο Ήλιος ανατέλλει για όλα τα πλάσματα !!       

Quote    Reply   
Remove this ad
Add Reply

Quick Reply

bbcode help